وبلاگ

به روز با آخرین اخبار نگه دارید
معدنکاری مسئولانه

معدنکاری مسئولانه، توسعه پایدار و کسب و کارهای معدنی

امروزه معدنكارى مسئولانه(CSR) تعريف جديدي را براي هدفمند كردن مسئوليت‌هاى زيست‌محيطى و اجتماعى معدنكاري ارائه مى‌دهد. در اين مقاله به اهميت و تاثير اين موضوع بر فعاليت‌هاى معدنى خواهيم پرداخت تا زواياى مختلف اين مفهوم بيش از پيش براي فعلان معدنى روشن شود.

 

 

رشد سریع یکی از بزرگترین کامودیتی‌های جهانی تاریخ از ابتدای دهه گذشته، صنعت جهانی معدن به طور کلی در حال سکون باقی مانده‌است مانند نسل‌های دیگر. برای عموم مردم اخباری که می‌شنوند درباره مدیران‌عامل و اتفاقات مربوط به هیئت مدیره، اعتراضات، ناآرامی‌های کارگری، سهامداران و سهام آنها وجود دارد. با این حال اینها تنها نگاه اجمالی به چیزی بسیار بزرگتر را ارائه می‌دهند:

زندگی روزمره مدرن بدون مواد معدنی، فلزات یا سوخت، غیرممکن است.

این مسئله اتفاقی نیست در حالی که زمین شناسان، مکتشفین، مهندسان و معدنچیان امروز شبانه روز زحمت می‌کشند، تجهیزات آنها نیز به هر عمق انتقال می‌یابد. این یک صنعت منحصر به فرد و اساسی است که مملو از افرادی است که مسافت زیادی را طی می‌کنند تا به مکان‌هایی که در آن خطر و نوآوری به طور جدی با هم برخورد می‌کنند، برسند همه از این ایده الهام گرفته شده‌اند که هیچ چالشی وجود ندارد که راه‌حل‌های فنی یا مهندسی از عهده آن برنیایند.

چه چیزی معدن را “مسئولیت‌پذیر” می‌کند؟

پس از دو دهه رشد سریع بخش خصوصی جهانی، صنعت CSR بین خود نسبتاً جدید باقی مانده است اگرچه مشارکت گسترده‌ای ایجاد کرده است. دارو، کشاورزی، گردشگری، تولید مواد شیمیایی همه ردپای CSR خود را دارند. از جنبه‌های مختلف، بالاترین مشخصات CSR فشار برای شکل‌های تجدیدپذیر انرژی یا “Cleantech” بوده است.

 

Mining CSR، به تعریف miningfacts.org (یک وب سایت کانادایی) به “اقدامات داوطلبانه شرکت‌های معدنی برای بهبود شرایط زندگی (اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی) جوامع محلی یا کاهش اثرات منفی پروژه‌های معدنکاری اشاره دارد. طبق تعریف، اقدامات داوطلبانه فراتر از تعهدات قانونی، قراردادها و توافق نامه‌ها است.” گفته می‌شود.

طبق گفته موسسه فریزر )یک اندیشکده کانادایی( بیشتر اوقات CSR معمولاً شامل سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها (به عنوان مثال، مدارس، جاده‌ها، بیمارستان‌ها، تجهیزات بهداشتی، برق، آب تمیز و تعمیرات زهکشی)، سرمایه‌گذاری در ایجاد سرمایه اجتماعی، ( به عنوان مثال، اطلاعات در مورد پیشگیری از HIV، تنظیم خانواده و بهبود بهداشت) و سرمایه‌گذاری در سرمایه انسانی (به عنوان مثال، ارائه آموزش، آموزش و مهارت) است. فعالیت‌های دیگر شامل پرورش كسب و كار‌های كوچك، پرورش آبزیان، كشت محصول، پرورش دام و تولید منسوجات با حفظ محیط‌زیست است.

اجرای CSR در معدنکاری آسان نیست

ارزیابی مداوم باید متناسب با نیازهای محلی باشد. آزمون و خطا اجتناب‌ناپذیر است و عوامل محیطی، اجتماعی و اقتصادی غالب هستند (برخی از این موارد می‌توانند پروژه را متوقف کنند). اگرچه استفاده مستقیم از زمین توسط معدن در حال بهره‌برداری محدود است، به عنوان مثال، این فرآیند از طریق انتشار و پسماند مناطق عظیم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. استخراج و اکتشاف چالش‌های یکسانی دارند. برای دستیابی به ذخایر عمیق، دسترسی به زمین هزاران برابر بیشتر است.

بروس هاروی رهبران تمرینات جهانی و عملکرد اجتماعی در ریو در مصاحبه با مجله Achieve تولید شده توسط شرکت مشاوره SKM گفت: “این یک فرایند کوتاه نیست. این معامله‌ای نیست که بتواند توسط وکلای تجاری متمرکز انجام شود. این کار باید به روش چند رشته‌ای با جامعه شناسان، مردم شناسان، با کمک حقوقی و با استفاده از منابع گروه‌های اجتماعی انجام شود.

به هر روشی، براساس یک اجماع رو به رشد، CSR دیگر یک هزینه ترازنامه اختیاری نیست، زیرا معدنچیان هرچه  برای همه چیزهایی که جهان تغییر ما نیاز دارد، تلاش می‌کنند.

معدنکاری مسئولانه

ریسک تجاری در معدنکاری مسئولانه

فراتر از تأثیرات زیست‌شناختی، معادن همچنین می‌توانند هزینه‌های محلی غذا و مسکن را افزایش دهند و گاهی اوقات با هجوم فشار بر سلامت عمومی و خدمات عمومی، مهاجرت مهاجران را ایجاد کنند که قمار و مصرف الکل نیز به این مخلوط اضافه می‌شود.

مایکل آکسمن، مدیر خدمات مشاوره‌ای در BSR (یک شرکت مشاوره CSR) گفت:”شواهد آنچه را بسیاری مدتهاست می‌دانند یا به آن مشکوک هستند را تأیید می‌کند؛ تأخیر پروژه سرمایه‌ای به دلیل “بالای سطح زمین بودن” یا مسائل غیر فنی ریسک قابل توجهی است و بیشتر از سایر عوامل فنی یا تجاری رایج است.”

بسیاری از افراد داخل و خارج جامعه معدن با این نظرات موافق هستند. شرکت مشاوره حسابداری ارنست و یانگ “حفظ پروانه اجتماعی برای فعالیت” را به عنوان خطر شماره ۴ صنعت معدن و فلزات در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ رتبه‌بندی کرد. این مسئله شامل “افزایش انتظارات” از دولت‌ها و جوامع است، در حالی که “مشارکت‌های قوی با سهامداران و اجتماعات را از همان ابتدا ایجاد می‌کند ، بنابراین آنها می‌توانند همه جنبه‌های پروژه را درک کنند.”

به عنوان مثال، آمارهای مشاهده‎گران درگیری‌های معادن در آمریکای لاتین این موضوع را تأکید می‌کنند: ۱۷۶ پروژه استخراج معادن در منطقه، با گزارش 231 جامعه در تضاد است (۵ مورد حتی از مرزهای ملی نیز گسترش می‌یابد.)

جیمز اسمیتر، رئیس معدن و عملیات مهندسی در Maplecroft (یک شرکت مشاوره ریسک مستقر در انگلستان) گفت: CSR همچنین می‌تواند بهانه‌ای برای تحریک ملی‌گرایی منابع باشد هنگامی که یک دولت از طریق افزایش حق امتیاز یا مالکیت کامل از مالیات فراتر رود.

البته در برخی موارد، حتی روابط دقیق جامعه نیز می‌تواند از نظر یک دولت بی‌ربط باشد. به عنوان مثال، سال گذشته، علی رغم حمایت ۴۳ جامعه بومی در نزدیکی معدن مالکو خوتا نقره آمریکای جنوبی در بولیوی، سه گروه مخالف موفق شدند توجه ناخواسته رئیس جمهور اوو مورالس را که دولت وی به دنبال پروژه فروش عمده نقره (یکی از بزرگترین پروژه‌های جهان) بود را جلب کنند.

مسائل CSR می تواند معدنچیان را به همان اندازه مستعد ابتلا به سایر عوامل خطرساز ارنست و یانگ کند از جمله کمبود مهارت، دسترسی ضعیف به زیرساخت ها، و همچنین تقلب و فساد.

 

منبع                                                                                                          

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *