وبلاگ

به روز با آخرین اخبار نگه دارید

معدن چند؟

ارزش‌گذاری دارایی‌های معدن بسیار چالش برانگیز است. با توجه به درجه عدم قطعیت زمین‌شناسی در رابطه با ذخایر و منابع، اطلاع از ماده معدنی موجود زمین مشکل است. بهترین روش برای ارزش‌گذاری دارایی معدن یا شرکت معدنی مدل جریان نقدی با تخفیف (DCF) است که یک بخش از طرح معدنکاری را در یک گزارش فنی در نظر می‌گیرد. اگر این کار انجام نگیرد امکان دارد داده‌هایی که بدست می‌آوریم خام و نامناسب باشد.

اکنون برای اینکه در خرید و فروش معدن مهارت پیدا کنیم به رویکردهای عمومی برای قیمت‌گذاری معادن می‌پردازیم.

 

ارزش گذاری معدن

رویکردهای عمومی برای قیمت‌گذاری

 

رویکرد هزینه محور: بر اساس ذخیره قطعی اکتشاف شده ماده معدنی

این رویکرد که به عنوان یک روش تخمینی شناخته می‌شود. در این رویکرد هزینه‌هایی که در طول 5 سال گذشته برای امر اکتشاف شده‌است به همراه هزینه‌های آتی اکتشاف محدوده به منظور تعیین پتانسیل محدوده برآورد و بر این اساس آن محدوده معدنی ارزشگذاری می‌شود. در این رویکرد تخصص و تجربه ارزیاب در ارزش‌گذاری بسیار اهمیت دارد.

رویکرد بازار: بر اساس مقایسه ویژگی ماده معدنی مورد نظر با ارزش معامله مواد مشابه

این رویکرد مبتنی بر شرایطی است که یک بازار آزاد شناخته شده و استانداردی برای کالاهای مورد معامله در آن بازار وجود داشته‌باشد. با این حال، از آنجا که چنین بازاری در بخش معدن شکل نگرفته است و از طرفی قیمت‌گذاری بر اساس خصوصیات یک ماده معدنی صورت می‌گیرد و هر ماده معدنی خواص منحصر به فردی دارد، این روش، ذاتاً یک روش ارزیابی قوی نیست. ملزومات این روش عبارتند از:

 1. بهای پرداخت شده در معامله مقایسه‌ای، در واقع اندازه‌گیری دقیق ارزش منصفانه بازار(fair market value) است.
 2. مواد معدنی که مقایسه می‌شوند تا جایی که امکان دارند خصوصیات مشابهی داشته‌باشند
 3. به منظور جبران اختلافات بین خصوصیات موادی که مقایسه می‌شوند، می‌توان تعدیلات مناسبی را در بهای پرداخت شده در معامله مشابه انجام داد.

برای ارزیابی دو مورد اول، از یک ارزیاب با دانش و تجربه فنی مناسب باید استفاده شود. برای مورد سوم پارامترهایی که باید لحاظ شوند (مانند تاریخ، مکان، آب و هوا، وضعیت مجوز، جامع بودن داده های فنی و بسیاری دیگر) باید مشخص باشند و سپس برای ارزیابی میزان هر تعدیل مشخص شود.

 رویکرد درآمد: تنزیل جریان نقدی یک روش ترجیحی

تنزیل جریان نقدی (discounted cash flow) در دانش مالی یکی از روش‌های قیمت‌گذاری است، که به منظور برآورد دارایی‌های مالی و بررسی میزان جذابیت فرصت‌های سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای تحلیل تنزیل جریان نقدی از تصویر جریان نقدی آتی معدن استفاده و از طریق تنزیل آن (که گاهی اوقات از روش میانگین وزنی هزینه‌های سرمایه‌ای برای رسیدن به ارزش فعلی سهام شرکت استفاده می‌شود)، برای ارزش‌گذاری پتانسیل‌های موجود در یک سرمایه‌گذاری، روشی سودمند بشمار می‌آید. اگر ارزشی که از طریق تحلیل مدل تنزیل جریان نقدی بدست می‌آید، بالاتر از ارزش خالص فعلی سهم باشد؛ به عنوان یک فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری تلقی می‌گردد.

به شرطی که داده‌های قابل اطمینان کافی برای پشتیبانی از تجزیه و تحلیل در دسترس باشند، روش درآمد یک روش ترجیحی است، زیرا از دو روش قبلی که ممکن است با دخالت سلیقه همراه باشد، جلوگیری می‌کند. بر اساس این اصل که یک سرمایه‌گذاری منطقی به دنبال سودهای آینده‌دار است و بر اساس بازگشت سرمایه مورد قضاوت قرار می‌گیرد. تنزیل جریان نقدی  به سادگی روشی برای ارتباط سرمایه‌گذاری اولیه نقدی با بازده پیش‌بینی شده‌است. سرمایه‌گذار نه تنها به بازگشت سرمایه اصلی خود می‌رسد، بلکه نرخ بهره آن را نیز جبران می‌کند. این نرخ برابر میزان ریسک پذیرفته‌شده‌است. کلیه جریان‌های نقدی آتی به تاریخ ارزیابی با نرخ بهره مورد نیاز تنزیل می‌شوند. مجموع جریان‌های نقدی تنزیل شده، ارزش خالص فعلی کالا را نشان می‌دهد و هزینه‌ای را نشان‌می‌دهد که سرمایه‌گذار آماده‌است برای خرید این کالا در تاریخ ارزیابی شده، پرداخت کند. از آنجا که مفهوم ارزش منصفانه بازار مستلزم این است که خریدار و فروشنده نه تنها مایل به عقد قرارداد بلکه آگاه به آن نیز باشند، برای انجام یک تحلیل مستحکم از جریان نقدی تنزیل‌یافته، لازم است برآورد جداگانه و آگاهانه‌ای از هر یک از عوامل موثر بر موضوع، مخارج و درآمدهای آینده انجام شود. اصولا، این بدان معنی است که داده های کافی برای تهیه یک مطالعه امکان‌سنجی، مطالعه پیش امکان‌سنجی اولیه با استفاده از نرخ تنزیل بالاتر یا یک ارزیابی اقتصادی مقدماتی، در دسترس باشد. برای یک ماده معدنی معمولی، این داده ها شامل موارد زیر است:

 1. تناژ و عیار ذخایر معدنی یا در صورت لزوم منابع معدنی.
 2. نرخ تولید سالانه محدوه معدنی و بازار موجود برای مواد معدنی آن
 3. درآمد نقدی سالانه حاصل از تولید و فروش مواد معدنی.
 4. هزینه نقدی سالانه تولید مواد معدنی قابل فروش.
 5. میزان سالانه مالیات بر درآمد و سایر مالیاتی که از سود یا در موارد خاص از تولید یا فروش گرفته می‌شود.
 6. سطوح هزینه سرمایه مورد نیاز برای ساخت معدن و تأسیسات مربوطه و متعاقباً جایگزینی تجهیزات منسوخ یا مستهلک.
 7. انتخاب نرخ مناسب تنزیل برای تعیین ارزش فعلی جریان‌های نقدی برآورد شده در آینده

با توجه به خطرات موجود در دستیابی به چنین جریان‌های نقدی. از نظر تأثیر آنها بر ارزش، عوامل خاص همیشه مهمترین هستند:

 • تناژ و عیار ماده معدنی
 • برآورد درآمد سالانه.

 

 

نرخ تنزیل‌یافته

نرخ تنزیل مورد استفاده برای کاهش جریان‌های نقدی آینده برآورد شده به ارزش فعلی، برابر است با نرخ سود ترکیبی که سرمایه‌گذار انتظار دارد از سرمایه‌گذاری خود دریافت کند. به طور کلی، ارزیابی دارایی‌های معدنی بر اساس نرخ ریالی ثابت و بدون در نظر گرفتن تورم در آینده انجام می‌شود.

کاملاً پذیرفته شده‌است که یک سرمایه‌گذاری با ریسک بالا باید نرخ بهره بالاتری نسبت به یک سرمایه‌گذاری مطمئن داشته‌باشد و همچنین معلوم است که معدن کاری یک تجارت پر ریسک است. بنابراین، با توجه به اثرگذاری ریسک‌های مرتبط با منابع معدنی، مسائل فنی مرتبط با استخراج و فرآوری، برآورد سرمایه و هزینه‌های عملیاتی، مالیات و همچنین مسائل سیاسی و زیست محیطی، طبیعی است که  نرخ ریسک در نرخ تنزیل لحاظ شود.

 

 

نحوه تصمیم‌گیری

کاربرد هر یک از روش‌های ارزیابی به فاز توسعه‌ای محدوده معدنی بستگی دارد، اگرچه درجه‌ای از همپوشانی وجود دارد:

 • ویژگی‌های اکتشافی: متناسب با رویکرد بازار یا رویکرد هزینه؛ رویکرد درآمد به دلیل کمبود داده قابل استفاده نیست.
 • ویژگی‌های منابع معدنی: متناسب با رویکرد بازار؛ رویکرد درآمد و رویکرد هزینه ممکن است در برخی موارد قابل اجرا باشد.
 • ویژگی‌های توسعه: متناسب با رویکردهای بازار و درآمد؛ رویکرد هزینه مناسب نیست.
 • ویژگی‌های تولیدی: متناسب با رویکردهای بازار و درآمد؛ رویکرد هزینه مناسب نیست.

نتیجه‌گیری

هرگونه تملک، ادغام یا تأمین مالی محدوده‌های معدنی به تعیین ارزش منصفانه در بازار بستگی دارد که اغلب توسط یک ارزیاب مستقل انجام می‌شود. روش، رویکردها، متودلوژی‌ها و فرضیات باید به وضوح بیان شوند تا همه پارامترهای مربوط به موضوع درک و بتوانند به عنوان مبنای یک معامله پذیرفته شوند.

خدمات مهندستان:

اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید و به دنبال اطمینان از ارزش واقعی محدوده مورد نظر خود هستید یا اینکه میخواهید معدن خود را به فروش برسانید مهندستان با دارا بودن بدنه کارشناسی و تیم ارزیاب متخصص و مجرب در این مسیر پر پیچ و خم همراه شماست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *