وبلاگ

به روز با آخرین اخبار نگه دارید

اهمیت و کاربرد داده‌ها و اطلاعات در معادن

به گزارش روابط عمومی مهندستان و به نقل از وبسایت Mining.com، صنعت تجزیه و تحلیل داده‌ها، جهان را همچون طوفانی درمی‌نوردد. در معدنکاری هر روزه تعداد بسیار زیادی داده از مراحل اکتشاف، استخراج و فرآوری تولید می‌گردد. ثبت و تحلیل این داده‌ها می‌تواند گام بلندی در جهت هوشمندسازی معادن و
بهره‌وری هرچه بیشتر آن‌ها باشد.
در حالی که صنعت معدن در دنیای اعداد و ارقام نوظهور نیست‌، اما معدنکاران هنوز به دنبال تکمیل و استفاده از این پتانسیل بالقوه نیستند. با وجود این، میزان استفاده این صنعت از داده¬ها طی چند سال گذشته بسیار افزایش یافته است.
صنعت معدن مسئولیت میلیاردها درآمد، فرصت‌های شغلی، نوآوری و توسعه جامعه را بر عهده دارد. برای صنعتی که اینگونه ریشه در زندگی مردم داشته باشد، تجزیه و تحلیل داده‌ها نباید یک رویای ناچیز باشد.
درحقیقت‌، این یک ضرورت است که دیگر نمی‌توان نادیده گرفت. میزان داده‌های جمع آوری شده روزانه در معادن در عملیات استخراج معادن بسیار زیاد است، اما اپراتورها، مدیران و مدیران عامل شرکت‌ها به دلیل نداشتن ابزارهای قدرتمند نتوانسته‌اند آن‌ها را تلفیق کرده و از آن‌ها بیشترین اطلاعات را کسب کنند.
مهم‌تر از همه، مدیران برای دستیابی به اهدافشان تحت فشار مداوم هستند، زیرا شرکت‌ها با افزایش هزینه‌های انرژی، کمبود روز افزون مواد معدنی با عیار بالا، افت قیمت کالاها و حاشیه سود کمتر مواجه هستند. بیش از هر زمان دیگری، صنعت باید به سمت جمع آوری هرچه بیشتر داده‌ها حرکت کند.
داده‌ها و اطلاعات معدن

 

تجزیه و تحلیل داده‌ها چه کاری می‌تواند انجام دهد؟

تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا سود خالص خود را افزایش و هزینه‌های عملیات خود را کاهش دهند.

این کاملا مشهود است که کل فرآیندهای معدنکاری بسیار پیچیده است و تعداد زیادی از تجهیزات و فناوری‌ها و علوم را در بر می‌گیرد. به علاوه‌، معادن  باید در کنار مقررات سختگیرانه‌، ایمنی کارکنان خود را نیز تضمین کنند. بدین منظور برای بهبود این  فرآیندها‌، کاهش هزینه‌های عملیات و کاهش تلفات می‌توان از تجزیه و تحلیل داده‌ها برای هر یک از این بخش‌ها (یا عوامل) استفاده کرد.

با استفاده از داده‌ها‌، سیستم‌های هوشمند می‌توانند پیش بینی کنند که تجهیزات یا ماشین آلات چه زمانی از کار خواهند افتاد. در واقع‌، IBM می‌تواند زمان خرابی قطعه‌ای از تجهیزات و ماشین آلات را با تجزیه و تحلیل بلافاصله مجموعه‌ی کاملی از داده‌های عملیاتی پیش بینی کند.

از  تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌توان تقریباً در هر مرحله از فرآیند معدنکاری _از استخراج مواد معدنی و فرآوری آنها گرفته تا جدایش و پرعیارسازی_ استفاده کرد.

تجزیه و تحلیل داده‌ها

هم اکنون، به نظر می‌رسد لجستیک ناکارآمدترین بخش فرآیند معدنکاری است. بیشتر حمل و نقل‌ها  از طریق تجهیزات ریلی است  و طبق گزارش‌ها بیشترین نواقص را هم همین بخش یعنی بارگیری خودکار تجیهیزات به خود اختصاص داده است. با تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌توان به این ناکارآمدی‌ها اشاره کرد و مدیران  قادر به تصمیم‌گیری آگاهانه برای بهبود و پیشرفت خواهند بود.

از تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز می‌توان برای اطمینان از ایمنی کارگران معدن استفاده کرد. سیستم‌های کنترل خودکار زمینی، که توسط بسیاری از شرکت‌های معدنکاری در سراسر جهان نصب شده اند، در درجه اول در معدنکاری زیرزمینی مورداستفاده قرار می‌گیرند.. این سیستم‌ها داده‌های ناشی از ارتعاشات موجود در زمین را ثبت می‌کنند و می‌توانند تعیین کنند که آیا این معدن از استحکام کافی برخوردار است یا خیر.

زمانی که کارگران معدن با خطر جدی روبه‌رو شوند (مانند ریزش تونل)، سیستم نظارت می‌تواند سیگنال‌های هشدار دهنده برای معدنچیان به منظور خروج ایمن ارسال کند. از داده‌های تولید شده توسط این سیستم کنترل زمینی می‌توان برای ایجاد روش‌های ایمنتر و مقرون به صرفه برای حفاری و انفجار نیز استفاده کرد.

در حالی که دامنه تجزیه و تحلیل داده‌ها در معدن امیدوارکننده به نظر می‌رسد، اما این صنعت در این راه با چالش‌های بسیاری روبه‌رو است.

تشخیص اینکه کدام داده‌ها باید جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل شوند، کار دشواری است. کاوش در حجم زیادی از داده‌های جمع‌آوری شده در امتداد زنجیره معدن و شناسایی و انتخاب داده‌های مناسب به منظور اتخاذ تصمیمات آگاهانه‌تر برای تاثیر مثبت در فرایند انتهایی بزرگترین چالش پیش روی این حوزه است.

چالش دیگر تلفیق داده‌ها در سیستم‌های مختلف، پلتفرم‌ها و توزیع‌کنندگان مختلف است زیرا رویکرد یکپارچه‌سازی داده‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

صنعت معدن فقط به طور سطحی از حوزه تحلیل داده بهره برده است. شرکت‌های فناور نیاز روزافزون صنعت معدن به این حوزه را درک کرده‌اند و راه‌حل‌هایی را برای کمک به آن جهت استفاده بیشتر از انبوه داده‌های جمع‌آوری شده ارائه می‌دهند.

تجزیه و تحلیل داده‌ها وعده‌هایی همچون هزینه‌های پایین‌تر، رویه‌های ایمنی بهتر، افزایش راندمان و بهره‌وری را ارائه می‌دهد و این به زودی منجر به استفاده‌ی حداکثری شرکت‌ها از تجزیه و تحلیل داده‌ها خواهد شد.

معدن

منبع: mining.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *