وبلاگ

به روز با آخرین اخبار نگه دارید

ده معدن بزرگ زغال سنگ در جهان

طبق آمارهای بین المللی میتوان گفت از ده معدن بزرگ زغال سنگ دنیا که ذخیره قابل توجهی دارند؛2 معدن در آمریکا،4 معدن در استرالیا،2 معدن در چین و مابقی در کشورهایی چون روسیه و موزامبیک قرار دارند.

معدن North Antelope Rochelle در آمریکا

این معدن در سال 2018 حدود 98.4 میلیون تن تولید زغال سنگ حرارتی داشته است و میانگین کیفی آن 8.800(Btu/lb) می باشد.همچنین میزان سولفور آن حدود0.2 درصد است.برحسب ذخیره میتوان گفت که این معدن بزرگترین معدن زغال سنگ است که درآمریکا واقع شده است.

طبق آخرین مطالعات انجام شده در دسامبر2018 ذخیره قابل برداشت این معدن بزرگ حدود 1.7 میلیارد تن تخمین زده شده است.این مجموعه بزرگ متشکل از 2معدن اصلی بزرگ به نام های North Antelope  و Rochelle میباشد که به ترتیب در سالهای 1983 و 1985 میلادی بهره برداری از آنها شروع شده است و در Wyoming آمریکا قرار دارند.مدیریت و بهره برداری از این مجموعه هم اکنون توسط شرکت Peabody Energy صورت میگیرد.

معدن Haerwusu در چین

این معدن روباز که دومین ذخیره بزرگ زغال سنگ جهان و اولین ذخیره بزرگ زغال سنگ در چین می باشد؛چیزی حدود 1.6 میلیارد تن ذخیره قابل برداشت دارد.این محدوده که وسعتی بالغ بر 67 کیلومتر مربع دارد؛در حال حاضر توسط دولت چین مدیریت و بهره برداری میشود و فعالیت خود را از سال 2008 به طور جدی آغاز کرده است.

از آغاز تا کنون بیش از1 میلیارد دلار صرف تحقیقات علمی،پژوهشی و مشاوره ای در این مجموعه شده است که البته به گفته متخصصان بازده بسیار خوبی داشته است.عمر ذخیره این معدن حدود 70 سال تخمین زده شده است و هرساله حدود 20 میلیون تن از این معدن برداشت میشود.

معدن Hei Dai Gou در چین

این معدن با ذخیره 1.5 میلیارد تن حائز رتبه دومین معدن روباز بزرگ زغال سنگ در چین می باشد.این مجموعه وسعتی بالغ بر 42 کیلومتر مربع دارد و توسط دولت چین اداره مدیریت می شود.

بهره برداری از این معدن در سال1999 میلادی شروع شده است و اولین معدن زغال سنگ در چین است که فرآیند معدنکاری آن توسط تکنولوژی های مدرن روز(High Tech) انجام شده است.مقادیر سولفور و فسفات زغال این معدن بسیار ناچیز است و همین امر سبب مرغوبیت محصول آن شده است.سالانه حدود 31 میلیون تن از این معدن برداشت زغال سنگ صورت میگیرد.

معدن Raspadskaya در روسیه

این معدن که در ناحیه Kemerovo روسیه قرار دارد،بزرگترین معدن زغال سنگ در روسیه می باشد که سهم قابل توجهی در صنعت و صادرات روسیه دارد.طی مطالعاتی که تا دسامبر 2018 صورت گرفته است؛این معدن بالغ بر 1.34 میلیارد تن ذخیره زغال سنگ دارد.

این مجموعه متشکل از دو معدن زیرزمینی با نام های Raspadskaya و MUK-96 و یک معدن روباز با عنوان Razrez Raspadsky میباشد.در حال حاضر کمپانی Raspadskaya مدیریت و بهره برداری از این سه معدن را عهده دار است که البته در زمینه های مشاوره معدنی تخصصی با شرکت های دیگر نیز مراوداتی دارد.

این مجموعه در اواخر سال 1970 میلادی آغاز به کار کرده است و میتوان گفت در حال حاضر تولید کننده یکی از مرغوبترین نوع زغال کک در جهان است.تاثیر مشاوره معدنی و تحقیقات پژوهشی مشترک با سایر شرکت ها را میتوان از آنجا فهمید که در سال 2018 میلادی تولید زغال سنگ این معادن حدود 1.5 میلیون تن نسبت به سالهای قبل افزایش یافته است.

معدن  Moatize در موزامبیک

این معدن که پنجمین ذخیره بزرگ زغال سنگ در جهان است،ذخیره ای حدود 985 میلیون تن را داراست که از این مقدار حدود 791 میلیون تن ذخیره محتمل آن است.

حدود 80 درصد این مجموعه توسط شرکت برزیلی Vale مدیریت و بهره برداری میشود که این شرکت در امور مشاوره معدنی و پژوهش از شرکت های ژاپنی و فرانسوی حاضر در منطقه نیز استفاده میکند.موضوع قابل توجه این است که پروژه بهره برداری از این معدن اولین پروژه محیط زیست محور در آفریقا بوده که تمام اصول زیست محیطی در برداشت از معادن در این پروژه به دقت رعایت شده است.

بهره برداری از این معدن در سال2006 میلادی شروع شده است.طبق آمار رسمی این معدن حدود 22 میلیون تن تولید سالانه دارد که تولیدات این معدن زغال سنگ حرارتی و زغال سنگ کک می باشد.

معدن Black Thunder در آمریکا

طبق مطالعات انجام شده تا دسامبر 2018،این معدن روباز ذخیره ای در حدود 8.6 میلیون تن را داراست.این مجموعه بزرگ که متخصصان آن علاوه بر فعالیت اکتشاف ،استخراج و فرآوری به مشاوره معدنی نیز مشغول اند،متشکل از 7 کارگاه فعال و 3 تأسیسات بارگذاری میباشد.حمل و نقل تولیدات این مجموعه توسط دو شرکت بزرگ حمل و نقل ریلی در آمریکا صورت میگیرد و از این طریق به دست مشتریان داخلی و خارجی میرسد که میتوان گفت مدیریت بخش های مختلف این مجموعه و هماهنگی بسیار دقیق گروه ها میتواند الگوی بارز یک مدیریت معدنی موفق باشد.

فرآیند مشاوره و انجام امور تحقیقاتی در این مجموعه معادن باعث شد تا در سال 2018 تولیدات این مجموعه معادن حدود 1 میلیون تن افزایش یابد.این مجموعه در حال حاضر با قدرت در حال فعالیت است که بخش عظیمی از موفقیت خود را مدیون مشاوره معدنی در زمینه فعالیت تخصصی خود است.

معدن Peak Downs در استرالیا

هفتمین ذخیره بزرگ زغال سنگ جهان با ذخیره ای بالغ بر 718 میلیون تن در ناحیه Bowen استرالیا قرار گرفته است.این معدن جز هفت معدن بزرگی است که توسط شرکت (BMA) مدیریت و بهره برداری میشود.این شرکت همچنین یکی از بزرگترین شرکت هایی است که در زمینه مشاوره معدنی در جهان فعالیت میکند.

بهره برداری از این مجموعه در سال 1972 میلادی شروع شده است و تا کنون حدود 11.8 میلیون تن زغال سنگ کک از این معدن استخراج شده است.

شرکت (BMA) سعی دارد تا با استفاده از فناوری های نوین؛هرساله برداشت از این معادن را افزایش دهد.اما چیزی که باید به آن توجه کرد اهمیت پایداری محیط زیست در فعالیت های معدنی است.

معدن Mt Arthur در استرالیا

این معدن زغال سنگ با ذخیره ای در حدود 591 میلیون تن که تحت نظارت شرکت (BHP Billiton) قرار دارد در منطقه Hunter Valley استرالیا واقع شده است.این مجموعه دارای دو معدن عظیم است که هر دو آنها از نوع معادن روباز هستند.

بهره برداری از این مجموعه در سال 1968 شروع شده است و این مجموعه جز بزرگترین تولیدکنندگان زغال سنگ حرارتی است که تولیدات آن یا در مصارف داخلی کشور استرالیا استفاده میشود و یا به کشورهای دیگر از طریق شرکت های کشتیرانی ارسال میشود.تولید سالانه این معدن بیش از 18 میلیون تن می باشد و عمر بهره برداری از آن حدود 35 سال تخمین زده شده است.شرکت مسئول این مجموعه (BHP Billiton) همچنین یکی از شرکت های بزرگی است که در زمینه مشاوره معدنی در جهان فعالیت می کند.

معدن Goonyella Riverside در استرالیا

این مجموعه معادن نیز در منطقه Bowen استرالیا واقع شده است و حجم حدودی ذخیره آن بیش از 549 میلیون تن تخمین زده شده است.بهره برداری از این معادن روباز توسط شرکت (BMA) صورت میگیرد.این مجموعه شامل دو معدن بزرگ میباشد که بهره برداری از آنها در سالهای 1971 و 1989 میلادی شروع شده است و طبق آمار رسمی این معادن تا پایان سال 2019 میلادی سالانه در حدود 17 میلیون تن تولید زغال سنگ کک داشته است.

معدن Saraji در استرالیا

این معدن که دهمین معدن بزرگ از نظر حجم ذخیره در جهان است با ذخیره 502 میلیون تن در ناحیه Bowen استرالیا واقع شده است.بهره برداری از این معدن نیز بر عهده شرکت (BMA) می باشد و کار بهره برداری از این معدن از سال 1974 میلادی کلید خورده است.

تولیدات زغال سنگ کک این معدن در سال 2019 بالغ بر 10 میلیون تن بوده است که سهم عظیمی از این موفقیت مربوط به فعالیت متخصصین مشاوره معدنی شرکت (BMA) می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *